PODOVAN’DAN MİNİK ÖĞRENCİLERE EL VE AYAK BAKIMI SEMİNERİ

PODOVAN’DAN MİNİK ÖĞRENCİLERE EL VE AYAK BAKIMI SEMİNERİ

Van’da faaliyet gösteren Podovan Ayak Sağlığı Merkezi, el ve ayak bakımı eğitimlerine devam ediyor.

Kısa bir süre önce Van’da kurulan Podovan Ayak Sağlığı Merkezi, kreşler başta olmak üzere eğitimlerine aralıksız devam ediyor. Masalevi Kreşi’ndeki miniklere el ve ayak bakımı konusunda eğitim veren Podovan Ayak Sağlığı Merkezi Podolog’u Selma Değirmenci, ailelere de tavsiyelerde bulundu. Çocukların uyutulurken mutlaka çoraplarının çıkarılması gerektiğinin altını çizen Değirmenci, “Uyurken çorap giyildiği zaman beyinde bazı hücreler ölüyor. Çünkü çorap giyildiği zaman ayak derisi ve tırnaklar kesinlikle hava almıyor. Ayaklarımızın da mutlaka hava alması gerekiyor” dedi.

Eğitimlerinde ince tabanlı ayakkabıların da giyilmemesi gerektiğini vurgulayan Değirmenci, “Ayaklar yere basıldığında kesinlikle zeminin hissedilmemesi gerekiyor. Çünkü ayakların altında vücudumuzun tüm organları bulunuyor. Her yere bastığımızda aldığımız darbe, vücudumuzdaki organlara zarar veriyor. Bu nedenle kendimizde bu tarz ayakkabılar giymemeli ve çocuklarımıza da giydirmememiz gerekiyor. Bunun yanında kullandığımız ayakkabıların yine uç kısımlarının geniş olması gerekiyor. Çünkü dar ayakkabı giyildiğinde bütün parmaklar ayakkabının içinde sıkışıyor. Oluşan nasırlar, ya da parmaktaki şekil bozukluklarının sebebi kullandığımız ayakkabılardır” şeklinde konuştu.
Aileler ise Podovan Ayak Sağlığı Merkezi tarafından verilen eğitimde çok önemli bilgiler edindiklerini ifade ederek, Podolog Selma Değirmenci ve Masalevi Kreşi yetkililerine teşekkür ettiler.

Program, çocukların tırnaklarının kesilmesi ve hediye dağıtımı ile son buldu.

Kaynak: Hürriyet ( https://www.hurriyet.com.tr/podovan-dan-minik-ogrencilere-el-ve-ayak-bakimi-semineri-37195497 )